Poradnik

Jak zadbać o sen zimą?

Jak zadbać o sen zimą?

Zimą czujemy się bardziej zmęczeni i mamy problemy z porannym wstawaniem. To znak, że pora zadbać o jakość snu, dzięki której rankiem z pozytywną energią powitamy nadchodzący dzień. Dlaczego zimą odczuwamy senność? Jak zadbać o sen zimą, aby zapewnił odpowiednią regenerację organizmu?

Sen jest nam niezbędny do życia. Jego niedobór w destrukcyjny sposób odbija się na stanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Aby dobrze spać, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiedni dobór wyposażenia sypialni oraz mikroklimat łóżka i pomieszczenia, w którym śpimy.

Dlaczego zimą częściej cierpimy z powodu zaburzeń snu?

Bezsenność oraz nadmierna senność to częste problemy osób w różnym wieku. Nadmierne uczucie senności w ciągu dnia, które związane jest z brakiem słońca, zachęca do popołudniowej drzemki. Krótki odpoczynek w dzień dodaje energii, jednak może zakłócać zdrowy sen w nocy. Problemy z zasypianiem i częste wybudzanie się w nocy są także związane z brakiem odpowiedniego komfortu snu. Na komfort i wygodę snu wpływa dobór odpowiedniego materaca i poduszki, które powinny zapewniać prawidłowe podparcie kręgosłupa i sprzyjać utrzymaniu zdrowego mikroklimatu łóżka.

Co więcej, zimą szczególnie trudno utrzymać sprzyjające efektywnej regeneracji parametry powietrza – sezon grzewczy to częsta przyczyna przegrzewania organizmu, a wysoka temperatura powoduje spadek wilgotności powietrza, przyczyniając się m.in. do wzrostu ryzyka rozwoju szkodliwych alergenów.

Kiedy zaczyna wcześnie robić się ciemno, warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu i poszukać zajęcia, które pomoże pokonać popołudniowe zmęczenie. Co więcej, rezygnacja z drzemki pozwala wypracować zdrowe nawyki, dzięki którym organizm zaczyna funkcjonować zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym. Aby utrzymać dobre zdrowie, najlepiej przesypiać 5-8 godzin, kładąc się i wstając o podobnych porach. Zalecane jest, aby kłaść się do łóżka około godziny 22:00-23:00 i wstawać około 6:00-7:00 oraz unikać odsypiania w weekendy.

Częstą przyczyną problemów ze snem zimą jest zmiana mikroklimatu sypialni. Wysoka temperatura i niska wilgotność sprzyjają przegrzewaniu się ciała w czasie snu. Istotny wpływ na komfort snu ma także dobór odpowiedniej odzieży oraz pościeli – zarówno piżama, jak i pościel powinny być przewiewne i nie za ciepłe, dzięki czemu unikniemy przegrzewania ciała i nadmiernej potliwości. Warto również zadbać o dobór nowoczesnych akcesoriów, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się zdrowym, higienicznym snem.

Jaka temperatura w sypialni zapewnia zdrowy sen?

Nie tylko latem, ale także zimą powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę do snu. Najlepsze warunki do snu zapewnia temperatura 16-19 stopni Celsjusza. Niższa temperatura pomaga spokojnie spać i utrzymać ciągłość snu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nas ma nieco inne preferencje odnośnie do temperatury, która panuje w sypialni, dlatego należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Preferując temperaturę około 18-19 stopni Celsjusza, warto wybrać cieńszą piżamę oraz kołdrę, dzięki czemu zapobiegniemy nadmiernemu przegrzewaniu się ciała w czasie snu.

Warto również zwrócić uwagę na wentylację, dzięki której zużyte powietrze jest zastępowane powietrzem świeżym. Kratka wentylacyjna w sypialni oraz rozszczelnione okna pomagają zapobiegać m.in. rozwojowi szkodliwych grzybów pleśniowych. Przed snem najlepiej przewietrzyć sypialnię, aby móc oddychać rześkim powietrzem.

Jaka wilgotność powietrza w sypialni?

Na jakość snu wpływa również wilgotność powietrza. Najlepiej, aby nie spadała poniżej 40% i nie przekraczała 60%. Zdrową wilgotność powietrza w sypialni pomagają utrzymać nowoczesne urządzenia osuszające i nawilżające powietrze. Niezastąpiony w sezonie grzewczym okazuje się także dobry oczyszczacz powietrza, który usuwa drobinki kurzu oraz alergeny i inne zanieczyszczenia.

Zdrowy sen o każdej porze roku wspierają odpowiednio dobrane rośliny, które oczyszczają powietrze, utrzymują wilgotność na odpowiednim poziomie oraz produkują w nocy życiodajny tlen np. wężownica, trzykrotka i zamiokulkas.

Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia

Zimą nie należy całkowicie blokować dopływu naturalnego światła do sypialni. Najlepiej wybrać półzaciemniające zasłony lub rolety – całkowite zaciemnienie pomieszczenia utrudnia szybkie wstanie z łóżka.

Wyposażenie sypialni, które zapewnia zdrowy, spokojny sen

Prawidłowo dobrany materac i poduszka to najważniejsze wyposażenie każdej sypialni. Łóżko powinno zapewniać komfort, wygodę oraz efektywną regenerację organizmu. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są materace, poduszki i akcesoria, które zapewniają jakościowy sen o każdej porze roku. Zarówno materac, jak i poduszka muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Polecamy najwyższej jakości materace, dzięki którym łóżko stanie się oazą zdrowego snu np. twardy materac piankowy Sano z Golden Collection, który został wyposażony w higieniczny pokrowiec z innowacyjnej tkaniny Silver Protect z dodatkiem srebra, średnio twardy materac piankowy Visco Shape z Silver Collection, w którego pokrowcu znajdują się ekologiczne włókna bambusa, a także średnio twardy materac piankowy Livia z Platinum Collection, którego pokrowiec powstał z włókien naturalnej wiskozy.

Wszystkie materace włoskiej marki MollyFlex regulują temperaturę ciała, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i szybko odprowadzają wilgoć.

Podsumowanie

Na zdrowy sen zimą wpływają różne czynniki. Najważniejsze to odpowiednio dobrany materac i poduszka, poprawiające higienę snu akcesoria oraz odpowiednia temperatura, wilgotność i czystość powietrza. Dbając o zdrowy sen, można uniknąć wielu problemów ze zdrowiem oraz pogorszenia się ogólnego samopoczucia i przewlekłego zmęczenia, które obniżają jakość życia i zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób.

Powiązane wpisy