Boże Narodzenie kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem, jednak nie zawsze możemy w święta cieszyć się błogim wypoczynkiem. Jedną z częstych przyczyn problemów ze snem w okresie świątecznym jest nieodpowiednia dieta. Z pełnym żołądkiem ciężko jest zasnąć i dobrze się wyspać. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby uniknąć negatywnego wpływu świątecznej „diety” na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji.
Boże Narodzenie to szczególny czas, w którym cieszymy się smakiem tradycyjnych potraw. Niestety, miłe chwile spędzone przy suto zastawionym stole, nie zawsze służą naszemu zdrowiu. Święta to święta i nie powinniśmy rezygnować ze wszystkich przyjemności, ale trzeba pamiętać, że nadmiar kalorii to nie jedyny problem, z którym nasz organizm musi sobie poradzić w czasie świąt. Ze względu na zmianę sposobu odżywiania w czasie świątecznej przerwy często pojawiają się zaburzenia trawienne i zaburzenia snu. Są one związane z nadmiernym obciążeniem przewodu pokarmowego produktami spożywczymi, które nie znajdują się na co dzień w naszym jadłospisie.
Wiele osób obiecuje sobie, że w święta porządnie się wyśpi, zregeneruje organizm i naładuje akumulatory. Nie każdemu się to udaje, a główną przyczyną braku efektywnej regeneracji organizmu w okresie świątecznym jest… przejedzenie. Aby dobrze wyspać się w święta, często nie wystarczą wygodny materac, poduszka i akcesoria, bo problemy ze snem spowodowane są zbyt intensywną pracą układu pokarmowego.
Świąteczna „dieta” – na jakie zagrożenia się narażamy?
W święta nie wypada odmawiać skosztowania przygotowanych przez naszych bliskich potraw. Niestety, nadmierne wypełnienie żołądka nie służy naszemu przewodowi pokarmowemu i może skutkować zaburzeniami snu. Problemy ze snem przekładają się na efektywność nocnej regeneracji, która jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Szczególnie niekorzystnie na jakość snu wpływa jedzenie przed snem. Jeżeli przed położeniem się do łóżka rozpoczniemy wieczorną ucztę, to niemal na pewno pojawią się problemy ze spokojnym przespaniem nocy. Warto również wspomnieć, że święta to czas, w którym często „mieszamy” różne potrawy wytrawne i słodkie, co jest przyczyną dodatkowych problemów. Tłuszcz i cukier dodają energii, którą trzeba spożytkować. Jeżeli spędzamy święta przy stole, rezygnując z aktywności fizycznej, to pojawia się m.in. nasilająca zaburzenia snu nadpobudliwość.
Jak spać lepiej w święta?
Co decyduje o komforcie snu w święta? Oprócz stopnia wypełnienia żołądka, na jakość snu wpływają m.in.:
- stres,
- temperatura w sypialni,
- używki,
- brak aktywności fizycznej, która pomaga spalić nadmiar energii i rozładować nagromadzone w ciele emocje.
Sposoby na nieprzyjemne konsekwencje świątecznego objadania się
Ból brzucha, niestrawność, wzdęcia, zgaga, uczucie ciężkości, wzrost masy ciała – to tylko nieliczne z dolegliwości, które związane są ze świątecznym objadaniem się. Każda z nich wpływa na ogólne samopoczucie oraz jakość snu.
Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji objadania się jest rezygnacja z kolejnej porcji świątecznych smakołyków. Jeżeli nie możemy sobie odmówić kulinarnej przyjemności, to najlepiej spożywać niewielkie porcje pokarmów i unikać odpoczywania po posiłku. Można także skorzystać z mocy ziół i przypraw, które redukują objawy przejedzenia.
Ostatni posiłek należy spożyć nie później niż na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka, co pozwoli uniknąć zaburzeń trawiennych – w czasie snu organizm powinien odpoczywać, a nie intensywnie trawić pokarm.
Nie bez znaczenia jest także odpowiednie przygotowanie sypialni. Pomieszczenie, w którym śpimy, warto przewietrzyć, zanim położymy się do łóżka. Zdrowy, spokojny sen zapewnia właściwie dobrane wyposażenie sypialni. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, dzięki którym można cieszyć się jakościowym snem na co dzień i od święta.
Dla wszystkich chcących zdrowo spać i cieszyć się doskonałym samopoczuciem po przebudzeniu polecamy komfortowe materace MollyFlex, które zapewniają odpowiednie podparcie kręgosłupa, ułatwiają rozluźnienie mięśni i usprawniają przebieg procesów nocnej regeneracji.
Doskonałym wyborem dla par jest np. materac partnerski Giulietta. Ten model materaca MollyFlex został wyposażony w dwa niezależne wkłady, których stopień twardości można dopasować do indywidualnych potrzeb. Piankowy materac Giulietta skutecznie zapobiega przenoszeniu się drgań, które związane są z ruchami drugiej osoby, szybko odprowadza wilgoć oraz pomaga utrzymać optymalną dla zdrowego snu temperaturę ciała.
Polecamy również innowacyjny materac hybrydowy Tirso, który został wyposażony we wkład niezależnych sprężyn kieszeniowych. Ten model materaca łączy właściwości zapewniających miękkość i elastyczność pian oraz doskonale sprawdzających się w przypadku większego obciążenia sprężyn. Materac Tirso to doskonały wybór dla osób, które preferują sen na twardym podłożu oraz chcą zadbać o odpowiednią wentylację i termoregulację podczas wypoczynku.
Zdrowy, spokojny sen gwarantuje także twardy materac piankowy Bordato, który został wyposażony w pokrowiec z innowacyjnej tkaniny Silver Protect z dodatkiem srebra. Materac Bordato to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają materaca o antybakteryjnych właściwościach.
Wszystkie materace marki MollyFlex to produkty antyalergiczne, które zostały zaprojektowane z myślą o zdrowym, regenerującym śnie.
Podsumowanie
Święta to szczególny czas, w którym pozwalamy sobie na odstępstwa od stosowanej na co dzień diety, co przekłada się na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji. Objadanie się to częsta przyczyna problemów ze snem w czasie świąt, które ze względu na większą ilość wolnego czasu, powinny sprzyjać efektywnemu wypoczynkowi. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych, trudności z zaśnięciem i częstego wybudzania się w nocy, warto postarać się spalić świąteczne kalorie, zanim położymy się do łóżka. Aby lepiej spać, niezbędna jest także rezygnacja ze spożywania posiłków na 2-3 godziny przed snem.