Poradnik

Sen seniora – jak o niego zadbać?

Sen seniora – jak o niego zadbać?

Seniorzy często cierpią z powodu różnych zaburzeń snu, za które odpowiadają zarówno związane z upływem lat fizjologiczne zmiany w organizmie, jak i utrudniające zdrowy sen schorzenia oraz dolegliwości zdrowotne. Chcąc zadbać o zdrowy sen seniora, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dobór właściwego materaca i poduszki, które pozwolą zmniejszyć uciążliwe dolegliwości zdrowotne i będą dopasowane do indywidualnego stanu zdrowia osoby starszej.

Wraz z wiekiem pojawiają się różne problemy ze snem, które spowodowane są m.in. zmniejszonym wydzielaniem hormonu snu. Seniorzy z roku na rok potrzebują mniej snu. Można zauważyć, że wraz z wiekiem zmieniają się również pory snu – osoby starsze chodzą spać wcześniej i często wstają o świcie. To całkowicie normalne, jednak należy zadbać o to, aby krótszy sen zapewniał odpowiednią regenerację organizmu seniora.

 

Dlaczego seniorzy potrzebują mniej snu?

Zapotrzebowanie na sen związane jest m.in. z intensywnością wzrostu i rozwoju organizmu. Niemowlęta, dzieci i młodzież, których organizmy intensywnie się rozwijają i rosną, potrzebują znacznie więcej snu niż osoby dorosłe.

Przeciętna osoba dorosła potrzebuje 7-8 godzin zdrowego snu, aby w pełni zregenerować swój organizm. Oczywiście, zdarzają się wyjątki od tej reguły, bo każdy z nas nieco się różni.

W średnim wieku zaczyna spadać produkcja melatoniny, co sprawia, że czas snu stopniowo się skraca. Mniejsze zapotrzebowanie na sen jest również związane ze zwalnianiem tempa życia. Osoby, które wkraczają w wiek podeszły, śpią zwykle 4-5 godzin.

Wielu seniorów nie może cieszyć się regenerującym snem z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Naturalne procesy starzenia się organizmu powodują m.in. problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, które związane są z odczuwaniem bólu i dyskomfortu podczas przebywania w pozycji leżącej. Aby zadbać o zdrowy sen seniora, niezbędne jest przystosowanie sypialni osoby starszej do zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb. Bywa to trudne, bo osoby starsze często są przeciwne zakupowi nowego łóżka, materaca i poduszki. Warto jednak poświęcić czas i spróbować przekonać seniora do niezbędnych zmian, które poprawią jakość snu i ogólne samopoczucie.

Ważne! W przypadku osób cierpiących z powodu chorób narządu ruchu oraz seniorów czasowo lub trwale unieruchomionych niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który doradzi wybór odpowiedniego materaca oraz poduszki. W salonach partnerskich MollyFlex możecie nie tylko kupić najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, które zapewniają zdrowy sen, ale także skorzystać z bezpłatnych porad fizjoterapeutów w ramach akcji „Weekend z fizjoterapeutą”.

 

Jakie wyposażenie sypialni polecane jest dla seniorów?

Ze względu na szczególne potrzeby seniorów warto zdecydować się na zakup dopasowanego do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia materaca medycznego. Materac, który posiada status wyrobu medycznego, gwarantuje zdrowy, spokojny sen oraz prawidłowe podparcie kręgosłupa, a także pomaga redukować różne dolegliwości zdrowotne. Istotny wpływ na zdrowie i komfort snu osoby starszej ma również dobór poduszki, która powinna właściwie podpierać kręgosłup szyjny. Wielu seniorów jest szczególnie przywiązanych do spania na kilku poduszkach, co może powodować poważne zaburzenia w funkcjonowaniu kręgosłupa.

Materac oraz poduszka dla seniora powinny nie tylko zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa, ale także dbać o utrzymanie odpowiedniej higieny i mikroklimatu snu.

Osoby starsze często odczuwają uczucie chłodu, które nie jest związane z panującą w sypialni temperaturą, ale zaburzeniami krążenia, dlatego najlepiej wybrać materac i poduszkę, które zapewniają odpowiednią wentylację, regulują temperaturę ciała i szybko odprowadzają nadmiar wilgoci. Doskonałym sposobem na poprawę higieny snu jest także zakup pokrowca na poduszkę i pokrowca na materac, które pomagają utrzymać łóżko w idealnej czystości oraz chronią przed nadmiernym namnażaniem się drobnoustrojów.

 

Jaki materac będzie idealnym wyborem dla seniora?

Materace medyczne MollyFlex zostały dopasowane do szczególnych potrzeb seniorów i nie tylko. Zastosowane rozwiązania technologiczne oraz przyjazne zdrowiu materiały to doskonały wybór dla każdego, kto chce cieszyć się zdrowym, spokojnym snem i zadbać o efektywną regenerację organizmu.

Do sypialni seniora polecamy np.:

  • twardy materac piankowy Silver Spring, którego pokrowiec został wykonany z innowacyjnej tkaniny Silver Protect z dodatkiem srebra. Materac Silver Spring to doskonałe rozwiązanie dla seniorów o większej masie ciała oraz seniorów mających problemy ze zmianą pozycji w czasie snu. Zastosowane podczas produkcji tego modelu materaca pianka Polygel i pianka i-fo@m zapewniają wysoki komfort snu w każdej pozycji oraz szybko odprowadzają wilgoć i regulują temperaturę ciała;
  • średnio twardy materac piankowy OPTIMA Fresh, który skutecznie redukuje nadmierny nacisk na kręgosłup, zapewnia optymalne podparcie ciała, ułatwia rozluźnienie mięśni i usprawnia krążenie krwi. Zastosowane do produkcji materaca OPTIMA Fresh materiały np. naturalna wiskoza oraz pianka i-fo@m z mikrokapsułkami PCM, pianka pneumatic Viscofoan Pneumatic i pianka Polilattex zapewniają odpowiednią wentylację i szybko odprowadzają wilgoć oraz pomagają usprawnić krążenie krwi, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka powstawania odleżyn;
  • ergonomiczną poduszkę piankową MOONTEX AIR – CERVICAL, która zapewnia stabilne podparcie dla głowy oraz utrzymuje kręgosłup szyjny w odpowiedniej pozycji, zapobiegając m.in. występowaniu związanego z przeciążeniem szyi bólu głowy.

Podsumowanie

Aby zadbać o zdrowy sen seniora, trzeba przede wszystkim postawić na odpowiednio dobrane do potrzeb osoby starszej wyposażenie sypialni. Istotny wpływ na zdrowie snu i ogólne samopoczucie seniorów ma dobór dopasowanego do indywidualnego stanu zdrowia materaca oraz poduszki, dzięki którym możliwa jest redukcja zaburzeń snu związanych np. z utrudnioną zmianą pozycji oraz dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i zaburzeniami krążenia. W MollyFlex dostępne są produkty ze statusem wyrobu medycznego, które pomagają zadbać o zdrowy sen oraz przeciwdziałają zaostrzeniu się przebiegu niektórych chorób.

Warto wiedzieć, że na jakość snu seniorów wpływają również codzienne nawyki. Osoby starsze lepiej śpią, jeżeli dużo przebywają na świeżym powietrzu oraz są aktywne w zakresie dopasowanym do stanu zdrowia.

Powiązane wpisy