Poradnik

Jak zmiana czasu wpływa na sen?

Jak zmiana czasu wpływa na sen?

Każdego roku mamy do czynienia ze zmianą czasu na czas letni oraz zimowy. Oznacza to dla nas, że przestawiamy nasze zegarki albo o godzinę do przodu, albo do tyłu. W rezultacie możemy cieszyć się dodatkowym czasem na wypoczynek lub jest on nam zabierany. Wokół tego tematu pojawia się coraz więcej kontrowersji, a eksperci mają różne opinie o jego sensie. Jednak czy zmiany te są korzystne dla nas i naszego zdrowia?

Czy zmiana czasu na sens?

Zmiana czasu na letni i zimowy nie jest wszędzie praktykowana. Stosuje się do niej bowiem mniej niż połowa krajów na świecie, a jej znaczenie zdecydowanie traci na sensie dla tych, którzy żyją bliżej równoleżnika. Temat ten jest stale dyskutowany od wielu lat, a dokładnie od momentu, kiedy to pierwsze państwa zaczęły to praktykować. Jej głównym założeniem jest możliwość korzystania ze Słońca jak najwięcej i zaoszczędzenie przy tym na energii, oświetlając nasze mieszkania i domy.

Co oznacza dla nas zmiana czasu?

Każdy z nas ma swój określony rytm dobowy. Jesteśmy  też przyzwyczajeni do wstawania o pewnej porze. Nieco zamieszania potrafi wprowadzić do tego właśnie zmiana czasu. Mamy też różne potrzeby odnośnie tego, ile powinien trwać sen. W praktyce, nawet gdy mamy okazję do tego, żeby pospać dłużej, wstajemy o tej samej porze, co wcześniej. Sytuacje te mogą być dla nas szczególnie stresujące oraz dezorganizujące. To następnie przekłada się na niewyspanie oraz zmniejszenie efektywności w trakcie dnia. Jest to problem zwłaszcza dla tych, którzy posiadają problemy z wysypaniem się, cierpią na bezsenność, mają zaburzony rytm dobowy oraz każdego dnia mierzą się z nadmierną sennością. Do nich należą często osoby, które pracują w systemie zmianowym i stale muszą przyzwyczajać się do wstawania o innej porze.

Finalne skutki zmiany czasu dla naszego organizmu

Mając odgórnie ustalony rytm dnia i pory, o których idziemy spać czy wstajemy, staramy się tego trzymać, a z czasem się do niego przyzwyczajamy. Natomiast przychodząca wówczas zmiana czasu zmusza nas do przestawienia swojego organizmu. Niesie to za sobą negatywne skutki dla nas, takie jak:

  • rozdrażnienie,
  • podniesiony poziom stresu,
  • brak energii,
  • pogorszenie koncentracji,
  • zaburzenia snu.

Na takie działania skarży się coraz więcej osób, dlatego też temat znaczenia zmiany czasu staje się bardziej kontrowersyjny również w Polsce.

Zmiana czasu a Twój materac

Bez wątpienia poradzenie sobie ze zmianą organizacji swojego dnia nie należy do łatwych zadań. Pomimo tego, że może być to dla nas stresujące, istnieją rozwiązania, które pomagają nam znacznie załagodzić jej skutki. W tym celu właśnie warto jest postawić przede wszystkim na skuteczny i wygodny materac, który nawet w tym czasie zapewni nam dogodny wypoczynek. Takie właśnie modele posiadamy w naszej ofercie. Sano i Fabiola z pewnością pomogą Ci go przetrwać.

Pierwszy z nich posiada innowacyjny pokrowiec Silver Protect z dodatkiem tytułowego srebra. Sprawia on, że ograniczenie zbierania się w nim wilgoci staje się znacznie prostsze, a dzięki temu utrzymuje on swój idealny stan na dłużej. Ponadto srebro ma działanie antybakteryjne, co idealnie sprawdza się u alergików oraz tych, którzy cenią sobie wysoką higienę w sypialni. Wnętrze materaca wypełnia piana Visco, która świetnie dopasowuje się do kształtów ciała, co gwarantuje spokojny i wygodny sen.

Równie dużą skutecznością wykazuje się model Fabiola, którego innowacyjny pokrowiec z pewnością przypadnie do gustu alergikom. Powłoka Impressive ułatwia odprowadzanie wilgoci oraz utrzymuje doskonały mikroklimat podczas snu, a przy tym nie rozciąga się, ani nie kurczy. Pod nią znaleźć można materac składający się z dwóch warstw. Wierzchnia warstwa Polygel odpowiada za otulanie ciała, a opatentowana pianka i-fo@m absorbuje całe ciepło i podtrzymuje dogodne ciepło termiczne w trakcie snu. Działanie to zapewnia komfortowy sen i poprawę jakości snu.

Podsumowanie

Moment zmiany czasu wiąże się z pewnymi wyzwaniami dla nas i naszego organizmu. Konieczność zorganizowania swojego dnia na nowo to z pewnością utrudnienie dla naszej codzienności. Pomimo tego istnieją rozwiązania, które pomagają ułatwić ten czas, takie jak komfortowe materace piankowe. Jeżeli więc zależy Ci na wygodnym śnie, niezależnie od okoliczności sprawdź ofertę Mollyflex.