Osoby, które borykają się z problemami kręgosłupa oraz ogólnie układu mięśniowo-kostnego szukają do swojej sypialni takich produktów, które choć na chwilę ulżyłyby w cierpieniu. Doświadczany ból pleców mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz istotnie obniża jakość życia, co powoduje frustracje. Dlatego szukając porady u lekarza warto go zapytać o materac, który byłby bezpiecznym i sprawdzonym remedium na te dolegliwości. I tutaj pierwsze skrzypce zaczynają grać materace o statusie wyrobu medycznego. Ale mimo to, udając się na zakupy, należy zachować czujność, bowiem nie brak ofert od nieuczciwych sprzedawców, którzy próbują zarobić na ludzkim cierpieniu. Co zatem warto wiedzieć przed zakupem?
Trochę faktów. Materac jako wyrób medyczny od strony prawnej
Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się mnóstwo podmiotów, które rozpoczęły handel materacami, ponieważ Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to jak i na czym śpią. Praktycznie w każdym mieście znajdziemy kilka punktów, które oferują materace, poduszki, łóżka oraz dedykowane im akcesoria. I bardzo dobrze, bo większa konkurencja na rynku to nie tylko niższa cena i wyższa jakość produktu, który nabędzie klient, ale także silny sygnał dla firm, bowiem konkurencja skłania sprzedawców do rozwoju i ulepszania oferty. Przynajmniej w teorii. Praktyka pokazała jednak, że wiele firm zaczęło nagminnie, i często nieuczciwie, reklamować swoje produ kty jako „materace medyczne”, „rehabilitacyjne” czy przeznaczone dla osób z problemami ortopedycznymi. W związku z powyższym i apelami od organizacji branżowych, ustawodawca postanowił uporządkować tę kwestię, wprowadzając rozwiązania prawne, które regulują, czym jest materac o statusie wyrobu medycznego. I tak od dnia 26 maja 2020 r. Zaczęła obowiązywać nowelizacja Ustawy o wyrobach medycznych, która wprowadziła jednolite nazewnictwo, klasyfikację i wymogi dla materacy o szczególnych walorach, nazywając je materacami o statusie wyrobu medycznego bądź po prostu wyrobami medycznymi. Co ciekawe, w materiałach marketingowych i reklamowych nie można już stosować takich wyrażeń jak: „materac rehabilitacyjny”, „materac ortopedyczny”, „materac medyczny” czy „produkt medyczny”. Dlaczego? Bo takie żonglowanie pojęciami może wprowadzać nieświadomego klienta w błąd. W efekcie nieuczciwe działania są zagrożone karami od 50 tys. do nawet 5 mln zł.
To nie wszystko, bowiem materac, któremu został przyznany status wyrobu medycznego powinien mieć specjalny certyfikat jakości informujący o dopuszczeniu do użytku oraz jego przeznaczeniu. I choćby z tego względu warto czytać kartę czy też instrukcję dołączoną do nowo zakupionego materaca, w której oprócz zasad konserwacji znajdują się istotne wskazówki na temat jego prawidłowego użytkowania. Jeśli coś będzie dla nas niejasne, warto zwrócić się po poradę do lekarza czy skorzystać z jednej z naszych akcji pn. „Weekend z fizjoterapeutą”.
Ponadto, ważna jest kwestia podatkowa – na materac o statusie wyrobu medycznego jest nałożony VAT w wysokości 8%, w przeciwieństwie do tzw. materacy konsumenckich, gdzie obowiązuje stawka 23%. Mimo tej różnicy, zarówno jeden, jak i drugi rodzaj produktu możemy z łatwością nabyć w każdym sklepie z ofertą wyposażenia sypialni.
Materac o statusie wyrobu medycznego – dla kogo?
Przede wszystkim dla osób, które zmagają się z bólem kręgosłupa. Co nie zmienia faktu, że będą także działaniem profilaktycznym u osób zdrowych. Nie jest tajemnicą, iż na chory kręgosłup zwykle „pracujemy” sobie całe życie. Dlatego warto wybrać porządny i bezpieczny materac wysokiej jakości, którego zadaniem jest stabilne podparcie kręgosłupa w celu przybrania prawidłowej pozycji w czasie snu, czyli bez ucisków, zapadania się czy nienaturalnego wygięcia. Poza unikalną strukturą i budową, takie materace zawierają nowoczesne, przebadane materiały gwarantujące optymalny mikroklimat podczas nocnego wypoczynku, bez przegrzewania i nadmiernego pocenia się. Inną zaletą jest wspomaganie krążenia krwi za sprawą użycia dedykowanych pianek oraz różnych rodzajów twardości.
Na uwagę zasługują też zdejmowane pokrowce, które posiadają nie tylko naturalne jak bawełna czy soja tkaniny, ale także te syntetyczne o wyjątkowych właściwościach chłonnych, np. wiskoza. Dodatkowo, wszyte pianki czy powłoka z kapsułkami PCM zwiększają efekt wentylacji, a także jeszcze lepiej regulują mikroklimat panujący we wnętrzu materaca, wpływając tym samym na komfort osoby śpiącej. Warto dodać, że tego typu materace posiadają również certyfikat „Tekstylia Godne Zaufania” zgodny z wymogami Oeko-Tex Standard 100, co oznacza wnikliwe przebadanie pod kątem zawartości szkodliwych dla zdrowia substancji. Praktycznie wszystkie materace ze statusem wyrobu medycznego zawierają mikrowłókno antyalergiczne oraz jony srebra, które niwelują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Z kolei producent daje na takie produkty długi okres gwarancji – przeważnie 10 lat. Dobrym tego przykładem mogą być materace włoskiej marki MollyFlex, które wyróżniają się jakością oraz nowoczesną technologią produkcji, gdzie na każdym etapie ma się na względzie ergonomię użytkownika oraz wpływ materaca na zdrowie.
Podsumowanie
Na rynku mamy obecnie mnóstwo wyrobów medycznych, jednak to materace kupujemy na lata. W dodatku, to dzięki nim możemy widocznie poprawić nie tylko jakość snu, ale i życia. Wybierając materac, warto poprosić sprzedawcę, aby zaprezentował nam jego specyfikację oraz wyjaśnił, czy posiada status wyrobu medycznego potwierdzony stosownym certyfikatem. Pozwoli to uniknąć zakupu materaca, który nie spełnia określonych standardów, a w skrajnych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku naszym plecom. Pamiętajmy, że produkty przebadane wg restrykcyjnych zasad to produkty bezpieczne i gwarantujące zdrowy sen na długie lata. A takie bez trudu znajdziemy w salonach partnerskich MollyFlex w całej Polsce.