Bez dobrze dopasowanego materaca nie ma zdrowego snu. To stwierdzenie brzmi jak truizm i w istocie nim jest. Dlatego dziś pochylimy się nad tematem wyboru materaca, a co za tym idzie zwrócimy uwagę na kilka parametrów, które decydują o tym, czy nasz sen będzie zdrowy i komfortowy, a może kojarzący się z bólem i innymi przykrościami. Okazuje się, że w dobie ogromnej oferty materaców, łóżek, stelaży i innych akcesoriów do sypialni, wielu ludzi wciąż ma problemy z zakupem, ponieważ czuje się zwyczajnie przytłoczona mnogością wyboru. A jak wiadomo kupno pierwszego lepszego może odbić się nie tylko czkawką, ale i problemami zdrowotnymi.
Z deszczu pod rynnę – konsekwencje wyboru nieodpowiedniego materaca
Zacznijmy od złych wiadomości, czyli co może się stać, jeśli nabędziemy nachalnie reklamowany model bez jakiejkolwiek refleksji nad tym, czy będzie on spełniał nasze indywidualne wymagania i oczekiwania. Odpowiedź wydaje się być prosta, choć nie do końca, gdyż dzisiejsi sprzedawcy do perfekcji opanowali techniki manipulowania i inne metody wywierania wpływu, które sprawiają, że klienci kupują te modele, na których handlowcy zyskają największą prowizję. Nie będziemy walczyć z wiatrakami, lecz krótko opiszemy negatywne skutki takiego zakupu, a w konsekwencji źle dobranego materaca.
- Rozmaitedolegliwościbólowe – a to ze strony pleców, a to kończyn, karku, a nawet głowy. Na tym nie koniec, bo czasem mogą wystąpić problemy związane z układem krążenia, bezsenność oraz trudności z regeneracją. Wniosek? Zła twardość, rozmiar, struktura, a nawet rodzaj materiału mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i ogólny dobrostan psychofizyczny.
- Alergie – to domena najtańszych modeli bez żadnych certyfikatów, gdzie użyte tkaniny (o ile są to tkaniny!) pochodzą… no właśnie, nie wiadomo skąd. Co więcej, takie wynalazki mogą nie tylko uczulać, ale także powodować poważniejsze problemy skórne, a w skrajnych przypadkach nawet odparzenia. Oczywiście o żywiołowym namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych (pleśnie, grzyby, bakterie, roztocza) nie wspominając.
- Drenażportfela – nie oszukujmy się, większość z nas nie należy do szczęśliwego grona milionerów, więc na co dzień liczymy każdy grosz. Co więcej, zakup porządnego materaca nowej generacji to przeważnie wydatek rzędu miesięcznej pensji lub więcej, jeśli zdecydujemy się na coś z wyższej półki w największym rozmiarze. Ale z drugiej strony stare powiedzenie mówi, że ludzi biednych nie stać na tanie rzeczy. Po dłuższym namyśle ma to sens, ponieważ materac kupuje się na lata – najczęściej ok. dziesięciu. W związku z tym nabycie czegoś bardzo budżetowego o jakości wołającej o pomstę do nieba, jest zwyczajnie nieopłacalne, bo… suma summarum będziemy potrzebować kilka takich egzemplarzy w ciągu dekady. W efekcie zapłacimy więcej niż za jeden, a porządny model dobrany do naszych potrzeb. Co jak co, ale w przypadku materaca jakość przez duże „j” naprawdę ma znaczenie i jest odczuwalna już podczas pierwszej nocy.
Jak wybrać materac idealny do swoich potrzeb?
Teraz czas na na dobre wiadomości, ponieważ przemyślany wybór markowego modelu może przynieść jego użytkownikowi naprawdę wiele korzyści i już nigdy, przenigdy nie będzie chciał wrócić do starego materaca. Możecie wierzyć lub nie, ale nasze doświadczenia pokazują, że tak w rzeczywistości jest.
A zatem, co i jakie parametry należy wziąć pod uwagę podczas wyboru materaca, aby ten był dla nas wybawieniem od bólu, bezsenności i innych przykrych rzeczy?
- Stanzdrowia – to kwestia najważniejsza, ponieważ to, co nam dolega np. ewentualne wady postawy, alergie czy inne ograniczenia wynikające z ogólnej kondycji organizmu warunkują wybór nowego materaca. Dobrą praktyką jest nawet profilaktyczne odwiedzenie ortopedy, aby sprawdzić, czy czasem nie będziemy potrzebować materaca o określonych parametrach. Można tez skorzystać z akcji pn. „Weekend z fizjoterapeutą” organizowanych przez MollyFlex i salony Pan Materac, w ramach których można skorzystać z bezpłatnej porady fizjoterapeuty, więcej info znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.
- Anatomia – chodzi tutaj przede wszystkim o sylwetkę, w tym wzrost i wagę. W zależności od tych cech, możemy potrzebować całkowicie innego modelu niż nasz partner/-ka, mąż czy żona. Ważne, aby osoba śpiąca mogła swobodnie zmienić pozycję snu bez zapadania się lub bez spania w wymuszonej pozycji ciała, która powoduje skurcze mięśni lub bolesne naciągnięcia. Wzięcie pod uwagę anatomii użytkownika materaca pozwala na prawidłowy dobór kolejnych parametrów jak twardość czy rozmiar, aby sen był zdrowy i wygodny.
- Stopieńtwardości – prosta skala (H1-H6), ale może przysporzyć wielu problemów wynikających z niewiedzy. Ogólnie przyjmuje się, że osoby lekkie i bez wad postawy powinny wybierać materace miękkie, natomiast osoby cięższe i/lub mające poważne problemy z kręgosłupem zwykle będą skłaniać się ku materacom twardym i bardzo twardym o specjalnym przeznaczeniu – mowa oczywiście o modelach z nadanym statusem wyrobu medycznego. Z kolei największą popularnością ze względu na uniwersalność cieszą się materace o średniej twardości, które zapewniają optymalną sprężystość i podparcie dla kręgosłupa.
- Rozmiariwysokość – kwestia pomijana, lecz istotna nie tylko pod względem wzrostu, ale także miejsca w sypialni i wymiarów łóżka. Te 3 elementy muszą się zgadzać, inaczej nici z komfortowego snu. Obecnie, najczęściej spotykaną długością jest materac mierzący 200 cm, natomiast dostępne szerokości wahają się od 80 do 200 cm w zależności od tego, czy będzie na nim spać jedna osoba czy para. W kwestii wysokości (grubości) trzeba zdać się na ww. parametry, które mają pierwszeństwo, jednak czasem rodzaj łóżka, a nawet stelaża może mieć wpływ na to, jakiej wysokości materaca będziemy potrzebować – przeważnie będzie to ok. 20 cm, choć są i modele o grubości 30 cm. Jeśli nasz przyszły materac będzie ciut za niski, warto zapytać o dodatkowy topper lub ochraniacz, dzięki którym zwiększymy wysokość materaca, a tym samym idealnie dopasujemy go do gabarytów łóżka.
- Rdzeń – ile typów, tyle opinii, ponieważ mamy materace z nowoczesnej pianki, modele sprężynowe oraz materace hybrydowe. Który wybrać? To zależy od… samodzielnego testowania oraz w pewnej mierze naszego budżetu. Często materace sprężynowe są nieco tańsze, ale mimo to utrzymują wysoki komfort za sprawą systemu multipocket, natomiast modele piankowe są bajecznie wygodne, ale kosztują więcej. Alternatywa? Materace hybrydowe, czyli relatywnie wysoki komfort w akceptowalnej cenie. Warto dodać, że wmateracach piankowych od MollyFlex możemy przebierać w ilości warstw oraz rodzajach pianek, które pełnią różne funkcje – jedne zapewniają brak wilgoci i suchość, z kolei inne są termoelastyczne, bowiem dopasowują się do anatomii człowieka pod wpływem jego temperatury.
- Pokrowiecicertyfikaty – dla jednych jest to sprawa drugorzędna, dla innych pierwszy dotyk pokrowca i jego wzór są decydującymi czynnikami przy wyborze materaca. W tej materii zwracajmy uwagę na to, aby pokrowiec był dobrej jakości, czyli wykonany z materiałów certyfikowanych (np. Tekstylia Godne Zaufania, No CFCs) oraz zawierał włókno antyalergiczne plus inne dodatki jak jony srebra, olejek arganowy czy karbon, dzięki którym namnażanie się drobnoustrojów będzie bardzo utrudnione, a ładunki elektrostatyczne zostaną zneutralizowane. Co więcej, pokrowiec powinien być funkcjonalny, czyli można go zdjąć oraz wyprać, gdy się zabrudzi.
Podsumowanie
Patrząc na powyższe chciałoby się rzec, iż inwestycja w zdrowy sen to najlepsza inwestycja jaką możemy sobie zafundować. W pełni się z tym zgadzamy i radzimy dobrze przemyśleć zakup nowego materaca, aby ten spełniał nasze wymagania i oczekiwania. W końcu będziemy na nim spać prze dobrych kilka lat. Warto też zajrzeć do naszych salonów, gdzie możecie wypróbować różne modele materaców marki MollyFlex – być może któryś z nich będzie tym, o którym marzycie.